صرفه‌جویی ۱۵۰ میلیاردی شهرداری بندرماهشهر با راهکارهای اقتصاد مقاومتی

شهردار بندرماهشهر: با تدوین مدیریت بر مبنای اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های داخلی شهرداری، موفق شدیم ۱۵میلیارد تومان در اجرای پروژه هایمان صرفه جویی کنیم.

مجاهد نظارات شهردار بندرماهشهر اظهار کرد:سال جاری برای تمام شهرداری ها سال بحران های مالی بود. شهرداری بندرماهشهر هم از این قاعده مستثنی نبود و یکی از چالش های این مجموعه در سال جاری مربوط به حوزه مالی بود. بدهی های سنگین گذشته و استانی شدن ارزش افزوده باعث شد کمر شهرداری زیر بار فشار های مالی خم شود. شهرداری بندرماهشهر بیش از ۱هزار  و ۱۰۰ نیرو دارد که ماهانه برای واریز حقوق این عزیزان بیش از ۵میلیارد تومان هزینه پرداخت می شود.

نظارات ادامه داد: ساماندهی مالی را اولویت کاری خود قرار دادیم . تمامی خرج های غیر ضرور را حذف و ستاد پیشگیری از بحران های مالی را در شهرداری تشکیل دادیم تا برای این وضعیت چاره اندیشی کنیم.

شهردار بندرماهشهر ادامه داد: یکی از شاه راه های صرفه جویی و پیشگیری از توقف پروژه ها ،  اجرای آنها به شیوه “امانی” بود. پروژه های امانی به پروژه هایی اطلاق می شود که خود شهرداری با استفاده از ظرفیت ها و امکانات داخلی خود آن را انجام دهد. لذا تمامی امکانات شهرداری اعم از ماشین آلات و نیروی انسانی را بسیج کرده و با اجرای برخی پروژه ها علاوه بر صرفه جویی های هنگفت ، مانع توقف ناشی از مشکلات مالی پروژه ها شدیم. البته در این طرح ها به دلیل محدودیت ها پروژه ها کندتر پیش می رود.

نظارات ادامه داد : شهرداری بندرماهشهر در سال ۹۷ بیش از ۵۰ پروژه امانی در زمینه های عمران و تاسیسات انجام داد که حاصل آن ۱۵ میلیارد تومان صرفه جویی بود. لذا با اجرای این طرح ها از به بار آوردن هزینه های بیشتر پیشگیری کرده و با صرفه جویی حاصله بخشی از بدهی های پیشین را تسویه کردیم. البته با پیگیری های فراوان از وزارت خانه ها و استانداری ، توانستیم برخی مطالبات گذشته را هم وصول و آن را در تسویه بخش دیگری از بدهی ها هزینه کنیم.

نظارات گفت: برخی ها انتقاداتی در خصوص کندی پروژه ها و یا عدم کلنگ زنی پروژه های جدید دارند. ما هم این انتقادات را می پذیریم اما باید توجه داشته باشیم که در شرایط فعلی نمی توان شهرداری را به صورت “بچه پولداری” اداره کرد چرا که اگر اینگونه باشد، شهرداری وارد بحران، و آینده ای ناخوشایند برای شهر و شهروندان ترسیم می شد. قطعا ما هم می توانستیم بی تفاوت به مشکلات مالی چند پروژه جدید را آغاز کنیم و بر بحران های مالی بیافزاییم. اما این شیوه را به لحاظ مدیریتی و حتی شرعی درست نمی دانستیم و به آن اعتقادی نداشتیم‌.

نظارات خاطرنشان کرد: هم اکنون در حال انعقاد قراردادهایی جدید با برخی سرمایه گذاران ملی هستیم که به زودی اخبار آن را به اطلاع شهروندان عزیز خواهیم رساند.